Ako si vybrať LCD displej k mobilnému telefónu?

Podarilo sa vám poškodiť displej vášho telefónu a servis vám vyčíslil za opravu čiastku, ktorá prevyšuje jeho hodnotu? Zaobstarajte si novú obrazovku, vymeňte si ju svojpomocne a ušetríte napríklad aj niekoľko stoviek.

Podarilo sa vám poškodiť displej vášho telefónu a servis vám vyčíslil za opravu čiastku, ktorá prevyšuje jeho hodnotu? Zaobstarajte si novú obrazovku, vymeňte si ju svojpomocne a ušetríte napríklad aj niekoľko stoviek.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Kompatibilita displeja

Tým hlavným, čo by vás pri výbere náhradnej obrazovky malo zaujímať, je kompatibilita s vašim telefónom. Tá sa odvíja predovšetkým od tvaru, rozmerov, zobrazovacej technológie a konektora, ktorým sa panel pripája k základnej doske. Tu neexistuje žiadny štandard a výrobcovia preto využívajú rôzne riešenia - pozor na to, že aj zdanlivo rovnaký konektor nemusí byť zameniteľný, a displeje tak často nie sú navzájom kompatibilné ani v rámci modelového radu jedného výrobcu, kde môžu byť napríklad drobné, ale dôležité rozdiely medzi verziami pre rôzne trhy. Ideálne je preto vždy zistiť presné modelové označenie vášho prístroja a siahnuť po takom paneli, ktorý je určený priamo pre váš konkrétny model.

  • Displeje pre mobily Samsung

  • Displeje pre mobily Apple

  • Displeje pre mobily Xiaomi

  • Displeje pre mobily Huawei

  • Displeje pre mobily Nokia

  • Displeje pre mobily Realme

  • Displeje pre mobily Sony

  • Displeje pre mobily Honor

  • Displeje pre mobily OnePlus

  • Displeje pre mobily Doogee

Parametre LCD displejov

Technológia LCD displejov na mobil

Na trhu sa vyskytuje niekoľko zobrazovacích technológií, ktoré výrobcovia pri jednotlivých modeloch používajú. Všetky vychádzajú z technológie LCD alebo tekutých kryštálov.

Základné TFT displeje sú už doménou starších alebo veľmi lacných prístrojov. Väčšinou je technológia TFT doplnená nejakou ďalšou, ktorá sa stará o skvalitnenie obrazu. Zriedkavo sa v súčasnosti možno stretnúť s TN panelmi, ktoré ale nedisponujú príliš kvalitnými farbami a horšie sú u nich aj pozorovacie uhly. Oveľa častejšie sa preto využíva IPS technológia, pri ktorej sú farby oveľa jasnejšie a pri naklápaní displeja nedochádza k ich deformácii.

Alternatívnou technológiou využívanou najmä pri drahších zariadeniach sú deriváty LED – aj tie vychádzajú z princípu tekutých kryštálov, avšak nevyužíva plošné podsvietenie, ale každý pixel svieti sám o sebe. Výhodou je predovšetkým lepšie podanie čiernej, pretože pixely na jej zobrazenie jednoducho zhasnú – ak v prostredí telefónu prevládajú tmavé farby, môže to mať aj veľmi pozitívny vplyv na batériu. Najčastejšie sa stretnete s OLED displejmi, pri ktorých sú vodiče pospájané organickou látkou, cez ktorú pri rozsvietení jednotlivých diód prechádza elektrický prúd. Evolúciou toho typu sú AMOLED obrazovky s aktívnou maticou, vďaka ktorej sú farby jasnejšie a je umožnená vyššia obnovovacia frekvencia. Displeje z kategórie LED bývajú drahšie, zato ale tenšie, teda umožňujú výrobu tenkých zariadení.

Farebný variant

V prípade, že sa vaše zariadenie vyrábalo vo viacerých farebných variantoch, skontrolujte aj farbu rámčeka – ten môže byť napríklad pri bielej farbe svetlý a pri čiernej zase tmavý, aby nepôsobil rušivo. V prípade, že máte nejaký menej obvyklý typ telefónu, nevzdávajte to vopred – pomerne bežne sa dajú zakúpiť náhradné diely aj k zariadeniam starým niekoľko rokov alebo k takým, ktoré nezaznamenali väčší predajný úspech. V takých prípadoch je však potrebné počítať s vyššou cenou alebo dlhšou dobou dodania.

Výmena displeja mobilu sa nezaobíde bez

Obsah balenia

Pri výbere náhradného dielu je nutné vychádzať z toho, čo presne je na telefóne poškodené. Máte iba prasknutý sklenený kryt, ale displej korektne zobrazuje a reaguje na dotyk? Potom vám postačí nové sklo. Je samotný obraz v poriadku, ale sklo prasknuté a dotykové ovládanie nefunguje? V tom prípade budete potrebovať sklo aj digitizér, čo je tenká vrstva, ktorá sa stará práve o registráciu dotykov. Je displej poškodený natoľko, že okrem skla ho nie je možné ani ovládať má aj zdeformovaný obraz? Potom budete potrebovať kompletnú sadu samotného zobrazovacieho panelu so sklom a digitizérom, čo je napokon najčastejší variant.

Balenie ďalej môže obsahovať aj doplnky potrebné pre samotnú výmenu. Základom je lepidlo (adhezívum), ktorým panel s displejom uchytíte na vyhradenú plochu v útrobách telefónu. Ďalej môžete k displeju obdržať aj ďalšie náradie potrebné napríklad na rozobranie zariadenia, ako sú skrutkovače alebo napríklad prísavky na odobratie krytu. Také náradie ale nie je problém zohnať zvlášť.

Montáž displeja

V prípade, že ste úspešne našli potrebný diel, môžete sa pustiť do samotnej výmeny. Pri rôznych telefónoch je tento proces inak náročný, ale pre aspoň trochu technicky zdatných jedincov by nemalo ísť o zásadný problém.

Štandardne má postup zhruba nasledujúcu podobu – najprv treba rozobrať samotný telefón, čo pri dnešných zariadeniach, ktorých konštrukcia je celistvá, vyžaduje trochu zručnosti a väčšinou aj špeciálne náradie. V prípade roztriešteného skla je vhodné ho prelepiť páskou, aby bolo pri páčení displeja von možné zaň zabrať. Akonáhle sa vám podarí telo rozdeliť, nevyberajte displej kompletne, pretože by hrozilo poškodenie konektora či spojovacieho kábla. Iba ho teda opatrne nadvihnite a skontrolujte, ako presne je pripojený.

Výmena displeja u moderných mobilov vyžaduje správne nástroje, trpezlivosť a zručnosť.

Pri niektorých zariadeniach bude jeho demontáži predchádzať odpojenie iných komponentov, ako sú napríklad batérie, ovládacie tlačidlá alebo anténa. Samotný zobrazovací panel býva okrem lepidla obvykle prirobený aj na niekoľkých skrutkách, ktoré je nutné pre demontáž povoliť a ďalej prilepený adhezívom. Pokiaľ bude lepidlo klásť príliš veľký odpor, môžete ho povoliť nahriatím, pozor však na to, aby nebolo príliš intenzívne a nedošlo k poškodeniu iných častí telefónu alebo v horšom prípade aj požiaru.

Po odpojení a vybratí displeja nastáva v zásade rovnaký proces, len opačne. Je preto nutné optimálne naniesť nové adhezívum, priložiť displej, priskrutkovať a pripojiť. Následne treba zapojiť ďalšie komponenty a poskladať telo dohromady. Pokiaľ vám nepôjde úplne dovrieť a napríklad medzi displejom a krytom vznikne medzera, potom je displej buď zle usadený, alebo ide o zlý typ s inou hrúbkou.

Vždy je potrebné nájsť postup pre konkrétne zariadenie a toho sa čo najpresnejšie držať. Na internete nájdete celý rad serverov, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, najmä pre menej znalých majstrov sú potom veľmi užitočné videá zo serverov ako YouTube, kde môžu len napodobňovať postup tak, ako ho uvidia v zázname. V prípade, že takto vhodný návod nenájdete, skúste sa ešte porozhliadnuť po diskusných fórach majiteľov totožných zariadení, prípadne po oficiálnom servisnom manuáli.

Okrem samotného postupu sa bude líšiť aj potrebné náradie – najmä u skrutkovačov výrobcovia volia rôzne veľkosti aj tvary, pričom bez správneho kusu výmena jednoducho nebude možná. Okrem návodu a vhodného náradia je potom pri výmene potrebný aj dostatok trpezlivosti a opatrnosti – pokiaľ si nebudete istí, prípadne sa zaseknete v niektorej časti procesu, je lepšie výmenu nechať na niekom, kto tomu rozumie viac, inak by ste mohli o telefón definitívne prísť a zakúpený náhradný diel by tiež prišiel navnivoč. Prinajhoršom sa môžete obrátiť aj na servisy – niektoré vám výmenu za poplatok vykonajú aj v prípade, že im prinesiete vlastný náhradný diel.

Časté otázky

Záleží na type telefónu. Väčšinou sú tieto vrstvy spojené a teda sa predávajú spoločne. Ak sa vám podarí zaobstarať iba samotné dotykové sklo, jeho výmena je obvykle možná, avšak samotná separácia pôvodného dotykového skla od displeja vyžaduje dodržanie špeciálneho postupu (obvykle nahriatia) a zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k poškodeniu samotného displeja.

Pokiaľ bude nový displej založený na rovnakom princípe / technológii, ako displej originálny, mal by dosahovať rovnakú kvalitu - rovnaký jas, kontrast, rovnaké podanie farieb a pozorovacie uhly. Pri displejoch s rozdielnou technológiou to tak pravdepodobne nebude.

Ak je zobrazovacia časť displeja v poriadku a podarí sa vám zakúpiť a vymeniť iba sklo s dotykovou vrstvou, je výmena rentabilná vo väčšine prípadov aj pri starších modeloch telefónov. Najmä u vlajkových lodí s vekom v rade mesiacov sa vypláca aj výmena displeja a dotykovej vrstvy zároveň.